Center Banner
 

Great Peconic Race

Overall Finish List

September 09, 2017


Results by Integrity Racing Integrity Racing
Surfski Single Short
Stand Up Paddleboard 14' Full
Stand Up Paddleboard 14' Short
Stand Up Paddleboard 12'6" Full
Stand Up Paddleboard 12'6" Short
SUP Unlimited Full
Sea Kayak Full
Sea Kayak Short
OC-1 Full
OC-1 Short
Rowing Single Full
Rowing Single Short
Prone (All) Full
Open Full
Open Short
ALL - Recreational Race
SUP - ALL (Kids)
SUP Unlimited Short
Prone (All) Short
Double Kayak
DQ

Surfski Single Full

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 RYAN PAROZ 59 22 M 1 Top Fin 2:54:05.81 8:56/M
2 VINCENT BENOIT 10 43 M 2 Top Fin 3:23:22.47 10:26/M
3 ROBERT BIAGGI 63 57 M 3 Top Fin 3:40:21.25 11:18/M
4 JIM KOWALSKI 36 57 M 1 1-99 3:40:52.59 11:20/M
5 MIKE ALLEN 49 57 M 2 1-99 4:32:06.22 13:57/M
Top  

Surfski Single Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 AMANDA CALABRESE 132 0 F 1 Top Fin 1:34:37.54 10:31/M
2 JEAN KOSTELICH 62 57 F 2 Top Fin 1:36:36.57 10:44/M
Top  

Stand Up Paddleboard 14' Full

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 MAXIM POULIN 99 23 M 1 Top Fin 3:45:59.72 11:35/M
2 BILLY SWEZEY JR 120 28 M 2 Top Fin 3:48:13.61 11:42/M
3 JACK EGAN 83 52 M 3 Top Fin 4:20:34.88 13:22/M
4 KEITH ATTISANO 143 0 M 1 0- 0 4:30:17.45 13:52/M
5 STEPHEN BATES 66 55 M 1 1-99 4:31:49.52 13:56/M
6 JAMES PRESTON 133 0 M 2 0- 0 4:40:55.43 14:24/M
7 ALEXANDER JACKSON 73 51 M 2 1-99 4:45:30.01 14:38/M
8 PAUL WIECH 22 48 M 3 1-99 4:54:28.25 15:06/M
9 CHRIS DOWLING 16 47 M 4 1-99 4:58:13.66 15:18/M
10 EDMONDS BAFFORD 15 47 M 5 1-99 5:02:00.53 15:29/M
11 BILL SWEZEY SR 116 57 M 6 1-99 5:16:46.87 16:15/M
12 YUVAL LAVY 95 40 M 7 1-99 5:17:07.80 16:16/M
13 THOMAS KEMPNER 11 64 M 8 1-99 5:17:13.95 16:16/M
14 JOHN JUDGE 4 45 M 9 1-99 5:45:20.66 17:43/M
15 ROBERT CARPENTER 35 35 M 10 1-99 6:05:29.59 18:45/M
16 RICHARD BYRNE 39 56 M 11 1-99 6:23:51.53 19:41/M
17 PAUL CLOSS 23 46 M 12 1-99 6:38:03.68 20:25/M
18 RYAN CHOLNOKY 5 24 M 13 1-99 7:32:43.66 23:13/M
Top  

Stand Up Paddleboard 14' Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 THOMAS MCGLADE 61 53 M 1 Top Fin 1:47:34.87 11:57/M
2 VAL FLORIO 92 55 M 2 Top Fin 1:49:15.77 12:08/M
3 STEPHEN TAVOLILLA 105 28 M 3 Top Fin 1:51:40.16 12:24/M
4 BEN YETMAN 102 38 M 1 1-99 1:59:40.42 13:18/M
5 PAUL GRIFFIN 101 44 M 2 1-99 2:00:32.12 13:24/M
6 WILL YANDELL 136 0 M 1 0- 0 2:02:58.30 13:40/M
7 JACKSON RUNG-WILE 44 15 M 3 1-99 2:05:53.65 13:59/M
8 ROB FIORESI 107 12 M 4 1-99 2:06:43.61 14:05/M
9 BRYAN MCCARTHY 88 42 M 5 1-99 2:07:39.33 14:11/M
10 JONATHAN BISCHOF 111 62 M 6 1-99 2:13:52.33 14:52/M
11 RICHARD EVANS 117 48 M 7 1-99 2:38:21.61 17:36/M
12 JOE CONNOLLY 21 36 M 8 1-99 2:58:06.44 19:47/M
13 RICHARD LEVINE 91 56 M 9 1-99 2:58:44.22 19:52/M
Top  

Stand Up Paddleboard 12'6" Full

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 SIERRA GROTH 41 23 F 1 Top Fin 5:06:21.60 15:43/M
2 JAY TINI 103 37 M 1 Top Fin 5:11:24.66 15:58/M
3 ALEXA SUESS 31 23 F 2 Top Fin 5:15:15.40 16:10/M
4 JULIE MUNACO 26 50 F 3 Top Fin 5:52:54.45 18:06/M
5 JILL ROBINS 18 40 F 1 1-99 6:37:42.48 20:24/M
Top  

Stand Up Paddleboard 12'6" Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 BRIAN MACCHI 75 46 M 1 Top Fin 1:49:59.03 12:13/M
2 JEFF POTTER 119 43 M 2 Top Fin 2:03:29.01 13:43/M
3 JESSICA OSBORNE 112 33 F 1 Top Fin 2:09:32.49 14:24/M
4 KAREN MCGLADE 60 49 F 2 Top Fin 2:12:40.68 14:44/M
5 ROBERT FIORESI 108 12 M 3 Top Fin 2:12:55.64 14:46/M
6 JEFF CHMIELEWSKI 142 0 M 1 0- 0 3:25:02.71 22:47/M
7 DIANNE LEVERRIER 113 45 F 3 Top Fin 3:44:36.21 24:57/M
Top  

SUP Unlimited Full

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 BOB ARNOT 9 69 M 1 1-99 4:05:22.21 12:35/M
Top  

Sea Kayak Full

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 MICHAEL LAVEE 14 46 M 1 Top Fin 3:27:16.25 10:38/M
2 MARK WEBBER 77 62 M 2 Top Fin 3:41:20.04 11:21/M
3 PETER FARRAR 32 72 M 3 Top Fin 3:52:42.62 11:56/M
4 PETER OUDHEUSDEN 57 58 M 1 1-99 4:04:11.56 12:31/M
5 LEO PALUMBO 79 57 M 2 1-99 4:09:37.39 12:48/M
6 PETER SPAGNOLI 125 57 M 3 1-99 4:13:28.94 13:00/M
7 KEVIN STIEGELMAIER 3 41 M 4 1-99 4:17:02.62 13:11/M
8 COLIN MULLEN 93 61 M 5 1-99 4:48:45.95 14:48/M
9 ANTHONY RUBANO 12 50 M 6 1-99 5:02:56.23 15:32/M
10 GREG HUGUNIN 37 47 M 7 1-99 5:10:58.92 15:57/M
11 DAVID HOFFMAN 45 57 M 8 1-99 5:53:14.41 18:07/M
12 SEAN MURPHY 86 35 M 9 1-99 6:09:09.49 18:56/M
Top  

Sea Kayak Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 HOWARD BERGESEN 69 72 M 1 Top Fin 1:48:55.49 12:06/M
2 BEATRICE WEINBERGER 68 59 F 1 Top Fin 1:49:44.97 12:12/M
3 DONALD D'AMATO 30 73 M 2 Top Fin 1:53:21.80 12:36/M
4 JIM HARMON 50 74 M 3 Top Fin 1:57:36.12 13:04/M
5 DENIS HARRINGTON 38 75 M 1 1-99 1:57:40.82 13:04/M
6 KIMBERLY SMOLOWITZ 80 47 F 2 Top Fin 2:06:08.04 14:01/M
7 SHARON BLOOM 67 67 F 3 Top Fin 2:31:55.82 16:53/M
8 DOMINIC STILLER 20 53 M 2 1-99 2:43:02.55 18:07/M
9 JEAN CAWLEY 8 50 F 1 1-99 2:43:03.33 18:07/M
10 JOHN ROTROSEN 76 70 M 3 1-99 3:47:38.23 25:18/M
Top  

OC-1 Full

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 WILLIAM BALDWIN 1 54 M 1 Top Fin 3:46:43.21 11:38/M
Top  

OC-1 Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 KENNETH T WALLS 48 71 M 1 Top Fin 1:36:20.19 10:42/M
2 CURTIS PARKER 47 61 M 2 Top Fin 1:44:27.24 11:36/M
Top  

Rowing Single Full

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 SINEAD FITZGIBBON 24 47 F 1 Top Fin 3:15:16.45 10:01/M
2 PAUL PUGLIESE 53 65 M 1 Top Fin 3:36:12.74 11:05/M
3 MARCELLO TORRICELLI 6 53 M 2 Top Fin 3:53:46.74 11:59/M
4 ALICE DEUPREE 78 61 F 2 Top Fin 4:15:14.37 13:05/M
5 KEVIN CLUNE 7 57 M 3 Top Fin 5:28:35.98 16:51/M
Top  

Rowing Single Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 MARILYN DELUCA 70 68 F 1 Top Fin 3:09:30.58 21:03/M
Top  

Open Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 BRIAN OLEARY 19 71 M 1 1-99 3:06:34.00 20:44/M
2 CHRIS CUDDIHY 42 63 M 2 1-99 4:49:27.80 32:10/M
Top  

ALL - Recreational Race

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 DAVE BERGER 127 0 M 1 Top Fin 31:35.39 10:32/M
2 TIM MOREY 56 66 M 2 Top Fin 34:28.42 11:29/M
3 JAC CITERA 33 65 M 3 Top Fin 34:45.23 11:35/M
4 ANN WELLER 141 0 F 1 Top Fin 34:58.95 11:39/M
5 AMY LINNEN 121 35 F 2 Top Fin 35:30.43 11:50/M
6 CONNOR HARTNETT 123 50 M 1 1-99 36:08.56 12:03/M
7 PATRICK DONOHUE 114 38 M 2 1-99 37:06.94 12:22/M
8 DORA DAMIANO 25 47 F 3 Top Fin 37:08.29 12:23/M
9 SCOTT FEIERSTEIN 74 41 M 3 1-99 37:22.24 12:27/M
10 TIM WOOD 64 44 M 4 1-99 37:28.68 12:29/M
11 TYLER DELUCA 130 0 M 1 0- 0 37:35.59 12:32/M
12 STANTON ROEBER 94 65 M 5 1-99 38:38.34 12:53/M
13 LEIF WOOD 65 16 M 6 1-99 40:50.93 13:37/M
14 STACEY SPENCER 81 45 F 1 1-99 41:09.58 13:43/M
15 KATHY BERGER 126 0 F 1 0- 0 41:16.04 13:45/M
16 JENNIFER CAVE 134 0 F 2 0- 0 41:28.32 13:49/M
17 JULIE CHASE 90 63 F 2 1-99 41:39.94 13:53/M
18 BRYAN DELUCA 98 53 M 7 1-99 41:43.87 13:54/M
19 MEREDITH MCARDLE 131 0 F 3 0- 0 42:42.72 14:14/M
20 TJ LYNCH 115 38 M 8 1-99 43:11.79 14:24/M
21 ANDREA CARTER 106 51 F 3 1-99 45:06.50 15:02/M
22 JULIAN ESKANDAR 85 13 M 9 1-99 46:03.43 15:21/M
23 RYAN MARVIN 129 12 M 10 1-99 46:19.01 15:26/M
24 MATT EMERSON 54 50 M 11 1-99 47:09.65 15:43/M
25 ANDREA SUBOTIC 58 44 F 4 1-99 48:01.27 16:00/M
26 VALERIE EMERSON 55 48 F 5 1-99 48:06.09 16:02/M
27 LORI TORTORICE 145 54 F 6 1-99 49:08.27 16:23/M
28 NICOLE ESKANDAR 84 43 F 7 1-99 52:50.62 17:37/M
29 PHILIP MATTHEWS 89 57 M 12 1-99 54:09.85 18:03/M
30 PATRICK MATTHEWS 104 13 M 13 1-99 54:49.99 18:16/M
31 ELIZABETH RONAN 137 0 F 4 0- 0 55:03.23 18:21/M
32 ZINZI ARNOLD 144 0 F 5 0- 0 56:01.56 18:40/M
33 Unknown PARTIC. 135 135 M 2 0- 0 57:44.90 19:15/M
34 MARIANNE KAY 71 60 F 8 1-99 1:00:33.56 20:11/M
35 REGINA CHOLNOKY 82 53 F 9 1-99 1:01:00.91 20:20/M
36 ELISABETH CHOLNOKY 118 56 F 10 1-99 1:01:37.12 20:32/M
37 ERICA MINTON 138 0 F 6 0- 0 1:03:43.28 21:14/M
Top  

SUP Unlimited Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 ADAM GARTH 110 61 M 1 1-99 2:24:55.22 16:06/M
Top  

Prone (All) Short

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Total Time Pace
1 FERGUS SLOAN 2 46 M 1 1-99 2:17:47.25 15:19/M