Center Banner
 

Hills Creek TRYathlon & 5K Trail Run/Walk

Overall Results

September 15, 2018


Results by Integrity Racing Integrity Racing
Team TRYathlon 2-Person Relay
Team TRYathlon 3-Person Relay

Step Outdoor Solo TRY

  ------------ Run ------------ ------------ Paddle ------------ ------------ Bike ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 JUDD MICHAEL 327 55 M 4 25:14.92 8:08/M 1 18:17.33 10:27/M 1 30:55.68 3:52/M 1:14:27.93
2 DANA WOOD CORNING NY 320 43 M 3 24:05.12 7:46/M 4 22:01.54 12:35/M 2 32:28.23 4:04/M 1:18:34.89
3 GRANT COLE WELLSBORO PA 158 30 M 2 22:43.11 7:20/M 5 22:48.25 13:02/M 5 34:01.35 4:15/M 1:19:32.71
4 CHELSIE MARTIN 326 F 5 26:00.95 8:23/M 10 24:20.55 13:54/M 3 32:42.95 4:05/M 1:23:04.45
5 JUSTIN FUCHS ELMIRA NY 164 44 M 8 27:25.34 8:51/M 9 24:14.84 13:51/M 4 33:53.17 4:14/M 1:25:33.35
6 EDWARD PRINCE STATE COLLEGE PA 187 66 M 18 30:40.45 9:54/M 7 23:47.07 13:35/M 6 34:03.19 4:15/M 1:28:30.71
7 BRUCE SMITH COVINGTON PA 192 63 M 9 28:11.14 9:05/M 3 21:41.33 12:23/M 10 38:58.41 4:52/M 1:28:50.88
8 KENT UPHAM HUMMELSTOWN PA 197 26 M 1 21:51.36 7:03/M 34 33:24.11 19:05/M 7 35:21.32 4:25/M 1:30:36.79
9 LAURA FERRIS ELMIRA NY 161 37 F 11 28:31.96 9:12/M 14 27:09.29 15:31/M 9 37:12.68 4:39/M 1:32:53.93
10 STEVEN FILANTE TOWANDA PA 162 65 M 10 28:26.97 9:10/M 8 24:01.53 13:43/M 15 41:58.72 5:15/M 1:34:27.22
11 PAT BONNELL PINE CITY NY 152 62 M 25 33:16.21 10:44/M 18 27:56.08 15:58/M 8 36:26.25 4:33/M 1:37:38.54
12 JILL FUCHS ELMIRA NY 163 39 F 16 30:00.21 9:41/M 11 25:55.63 14:49/M 16 41:59.89 5:15/M 1:37:55.73
13 GARY HERMANSEN MANSFIELD PA 172 50 M 26 33:23.48 10:46/M 6 23:41.83 13:32/M 12 41:06.42 5:08/M 1:38:11.73
14 CRAIG BRASHEAR ELLIOTTSBURG PA 153 57 M 19 30:51.95 9:57/M 13 26:56.35 15:23/M 14 41:46.93 5:13/M 1:39:35.23
15 DAVID CHAPPELL CORNING NY 156 28 M 21 32:10.90 10:23/M 22 28:23.32 16:13/M 11 39:43.51 4:58/M 1:40:17.73
16 DAN QUINKERT ITHACA NY 189 24 M 14 29:49.51 9:37/M 20 28:06.89 16:03/M 17 42:38.84 5:20/M 1:40:35.24
17 NIKKI UPHAM HUMMELSTOWN PA 198 25 F 6 26:08.65 8:26/M 36 33:36.71 19:12/M 13 41:19.13 5:10/M 1:41:04.49
18 RYAN STINNETT 331 20 M 7 27:12.45 8:46/M 29 30:32.33 17:27/M 21 45:05.96 5:38/M 1:42:50.74
19 CHRISTOPHER YOUNG LAWRENCEVILLE PA 321 45 M 20 32:04.47 10:21/M 16 27:42.06 15:50/M 20 44:52.18 5:37/M 1:44:38.71
20 MARVIN HALL STATE COLLEGE PA 169 63 M 32 36:34.64 11:48/M 2 21:10.89 12:06/M 26 47:35.21 5:57/M 1:45:20.74
21 WILLIAM POST 328 31 M 12 29:02.97 9:22/M 19 28:04.70 16:02/M 33 50:56.43 6:22/M 1:48:04.10
22 CARLA TARDIEU 323 49 F 22 32:32.47 10:30/M 28 30:20.10 17:20/M 24 46:52.19 5:52/M 1:49:44.76
23 KELLEY SUNDBERG WILLIAMSPORT PA 195 26 F 24 32:58.15 10:38/M 27 29:57.64 17:07/M 28 49:00.69 6:08/M 1:51:56.48
24 MELANIE SCHRAMM WILLIAMSPORT PA 191 25 F 15 29:54.96 9:39/M 35 33:34.47 19:11/M 31 50:03.08 6:15/M 1:53:32.51
25 MARC LOVECHIO 324 60 M 48 40:43.64 13:08/M 21 28:19.34 16:11/M 19 44:35.38 5:34/M 1:53:38.36
  ------------ Run ------------ ------------ Paddle ------------ ------------ Bike ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
26 GRAHAM ZECHMAN MANSFIELD PA 322 22 M 31 35:53.46 11:35/M 23 28:46.33 16:26/M 29 49:03.40 6:08/M 1:53:43.19
27 CHRIS DUNKLE GILLETT PA 159 48 F 33 37:29.22 12:05/M 30 31:49.22 18:11/M 22 45:20.90 5:40/M 1:54:39.34
28 RYAN GARDNER 325 40 M 28 35:02.22 11:18/M 24 29:05.43 16:37/M 32 50:42.26 6:20/M 1:54:49.91
29 ERIKA STROUT HERSHEY PA 193 41 F 27 34:57.72 11:16/M 37 34:02.01 19:27/M 23 46:51.13 5:51/M 1:55:50.86
30 KAITLYN WATTO SELINSGROVE PA 199 30 F 13 29:24.76 9:29/M 47 42:52.03 24:30/M 18 44:12.97 5:32/M 1:56:29.76
31 JAN HORN COGAN STATION PA 173 45 F 17 30:15.67 9:45/M 39 35:05.01 20:03/M 34 51:26.58 6:26/M 1:56:47.26
32 ROBERT KERN BEAVER DAMS NY 179 74 M 29 35:21.98 11:24/M 40 35:59.00 20:34/M 30 49:55.75 6:14/M 2:01:16.73
33 DICK MORGAN TIOGA PA 182 76 M 51 46:37.51 15:02/M 17 27:48.46 15:53/M 25 46:56.68 5:52/M 2:01:22.65
34 MELINA MOYER MANSFIELD PA 186 44 F 40 39:09.47 12:38/M 12 26:13.05 14:59/M 37 57:40.38 7:13/M 2:03:02.90
35 LAURIE HABERZETLE INDIANAPOLIS IN 167 43 F 41 39:12.30 12:39/M     54 1:25:37.91 8:47/M 2:04:50.21
36 BARB MORGAN TIOGA PA 181 74 F 52 47:31.70 15:20/M 25 29:44.73 16:59/M 27 47:37.44 5:57/M 2:04:53.87
37 TIM MOTT COLUMBIA CROSS ROADS PA 184 39 M 49 40:56.65 13:12/M 26 29:55.15 17:06/M 35 55:18.47 6:55/M 2:06:10.27
38 CHRISTINE ROBBINS STEELTON PA 190 38 F 38 38:00.88 12:15/M 15 27:32.84 15:44/M 46 1:06:14.07 8:17/M 2:11:47.79
39 TINA THOMAS NEW CUMBERLAND PA 196 47 F 39 38:27.87 12:24/M 43 38:08.95 21:47/M 36 57:08.50 7:09/M 2:13:45.32
40 KEVIN JOHNS CORNING NY 176 57 M 34 37:38.23 12:08/M 33 32:52.17 18:47/M 44 1:03:38.11 7:57/M 2:14:08.51
41 JEAN JOHNS CORNING NY 175 52 F 35 37:41.73 12:09/M 32 32:46.68 18:43/M 45 1:03:56.71 8:00/M 2:14:25.12
42 KENNAN STRYKER LEWISBURG PA 194 33 M 47 40:39.39 13:07/M 44 40:17.90 23:01/M 38 58:43.37 7:20/M 2:19:40.66
43 BRITTANY HARTMAN MANHEIM PA 170 31 F 23 32:46.57 10:34/M 51 47:30.95 27:09/M 40 1:01:17.04 7:40/M 2:21:34.56
44 KYLE HARTMAN MANHEIM PA 171 32 M 44 39:30.20 12:45/M 45 40:50.57 23:20/M 39 1:01:14.54 7:39/M 2:21:35.31
45 TRAVIS GOEBEL HARRISBURG PA 166 41 M 42 39:18.48 12:41/M 50 45:35.31 26:03/M 41 1:02:10.04 7:46/M 2:27:03.83
46 AMY KERN HARRISBURG PA 177 37 F 43 39:18.62 12:41/M 49 45:31.93 26:01/M 42 1:02:16.74 7:47/M 2:27:07.29
47 PAYTEN KERN HARRISBURG PA 178 12 F 45 39:31.82 12:45/M 48 45:20.75 25:54/M 43 1:02:17.75 7:47/M 2:27:10.32
48 DANIL LALONE 332 25 M 36 37:45.73 12:11/M 42 37:15.78 21:17/M 48 1:12:31.79 9:04/M 2:27:33.30
49 SAMANTHA MOSHER 330 23 F 37 38:00.23 12:15/M 41 36:59.58 21:08/M 49 1:12:33.98 9:04/M 2:27:33.79
50 SANDRA HALBRUNER MECHANICSBURG PA 168 48 F 50 44:07.97 14:14/M 38 34:37.29 19:47/M 50 1:21:13.06 10:09/M 2:39:58.32
  ------------ Run ------------ ------------ Paddle ------------ ------------ Bike ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
51 CORY MOTT COLUMBIA CROSS ROADS PA 183 19 M 54 1:06:03.88 21:18/M 31 31:52.46 18:13/M 47 1:09:15.77 8:39/M 2:47:12.11
52 HENRY WHITNEY MIDDLEBURY CENTER PA 200 10 M 30 35:53.25 11:35/M 53 52:12.36 29:50/M 51 1:22:51.26 10:21/M 2:50:56.87
53 STEWART BURROUS MIDDLEBURY CENTER PA 154 63 F 46 40:26.38 13:03/M 52 47:36.96 27:12/M 52 1:22:56.63 10:22/M 2:50:59.97
54 VIOLET PANTELICH 329 54 F 53 49:46.76 16:03/M 46 42:01.34 24:01/M 53 1:23:08.01 10:24/M 2:54:56.11
Top  

Team TRYathlon 2-Person Relay

  ------------ Run ------------ ------------ Paddle ------------ ------------ Bike ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 Armenia Mt. TROY PA 180 62 M 1 32:18.36 10:25/M 1 23:29.36 13:25/M 1 31:44.86 3:58/M 1:27:32.58
2 Team Campbell WILMINGTON DE 155 52 F 2 34:19.91 11:04/M 3 28:08.88 16:05/M 2 44:57.71 5:37/M 1:47:26.50
3 GeoRocks WELLSBORO PA 160 53 M 3 38:12.98 12:19/M 2 25:18.31 14:27/M 3 1:00:45.24 7:36/M 2:04:16.53
Top  

Team TRYathlon 3-Person Relay

  ------------ Run ------------ ------------ Paddle ------------ ------------ Bike ------------ Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 The Triple Entries WELLSBORO PA 174 43 M 1 30:19.72 9:47/M 1 24:36.26 14:03/M 1 35:50.32 4:29/M 1:30:46.30
2 Ward TROY PA 151 30 F 4 37:35.80 12:07/M 4 30:45.31 17:34/M 3 45:37.40 5:42/M 1:53:58.51
3 Moyer Kids MANSFIELD PA 185 9 M 2 34:27.58 11:07/M 3 29:26.07 16:49/M 4 55:40.87 6:58/M 1:59:34.52
4 Mountain Life Cycling Studio WELLSBORO PA 157 39 F 5 42:21.70 13:40/M 5 33:19.78 19:02/M 2 44:06.04 5:31/M 1:59:47.52
5 Go with the Flo WELLSBORO PA 188 35 F 3 35:08.97 11:20/M 2 25:46.93 14:43/M 5 1:28:01.43 11:00/M 2:28:57.33