2011 TA TA TROT

Age Group Results

July 09, 2011


Results by Pa Runners and Pa Runners.com Pa Runners


Men: 0- 0 1-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 0 1-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

5K RUN

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 TINA BARTHOLOMEW 246 38 5   18:42.93 18:42.93 6:02/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 DAVID AGLER STATE COLLEGE PA 1 29 1   16:58.59 16:58.59 5:28/M
Top

Male 0 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 STEPHEN HEISER 260 0 79   24:51.49 24:51.49 8:01/M
2 MARK MOSSEL 230 0 297 17:39.61 42:31.10 42:31.10 13:43/M
Top

Female 1 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 TATUM BOSCO 274 15 15   19:44.32 19:44.32 6:22/M
2 AMANDA KILGUS 258 17 68 4:36.43 24:20.75 24:20.75 7:51/M
3 C. J. PEHOWIC NORTHUMBERLAND PA 138 16 112 6:30.32 26:14.64 26:14.64 8:28/M
4 KALA MOYER SUNBURY PA 133 17 115 6:34.45 26:18.77 26:18.77 8:29/M
5 KEIRA FRAZIER 281 14 146 7:46.62 27:30.94 27:30.94 8:52/M
6 TIARA TEMPLIN 262 16 195 11:18.16 31:02.48 31:02.48 10:01/M
7 ALEXIS AUMAN SELINSGROVE PA 4 14 197 11:34.38 31:18.70 31:18.70 10:06/M
8 HANNAH LAUGHLIN ELYSBURG PA 111 11 244 14:02.88 33:47.20 33:47.20 10:54/M
9 HALLIE SIPE 295 11 245 14:08.46 33:52.78 33:52.78 10:55/M
10 GABRIELLA SCHOLL SUNBURY PA 164 12 256 15:21.93 35:06.25 35:06.25 11:19/M
11 KIERSTIN HUFNAGLE 289 12 258 15:28.22 35:12.54 35:12.54 11:21/M
12 LAKEN BARBER DANVILLE PA 6 15 263 16:31.52 36:15.84 36:15.84 11:42/M
13 VERONICA POLYNIAK ELYSBURG PA 140 11 265 16:36.79 36:21.11 36:21.11 11:44/M
14 GABBY BEBENEK ELYSBURG PA 15 11 272 17:44.95 37:29.27 37:29.27 12:05/M
15 LAURA HERROLD NORTHUMBERLAND PA 85 18 273 17:52.20 37:36.52 37:36.52 12:08/M
16 MADELYN BARBER DANVILLE PA 8 11 274 17:59.90 37:44.22 37:44.22 12:10/M
17 MACKENZIE BARBER DANVILLE PA 7 11 277 18:01.52 37:45.84 37:45.84 12:11/M
18 CASSIE LINDENFELD BLOOMSBURG PA 116 12 278 18:05.06 37:49.38 37:49.38 12:12/M
19 RYLEIGH FAUST SUNBURY PA 57 8 281 18:31.63 38:15.95 38:15.95 12:20/M
20 RENA DOMANSKI COAL TOWNSHIP PA 54 1 290 19:45.95 39:30.27 39:30.27 12:45/M
Top

Male 1 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MATTHEW BOOROS 323 14 7   19:01.50 19:01.50 6:08/M
2 QUINCY AMABILE 203 13 10 0:07.32 19:08.82 19:08.82 6:10/M
3 AARON SCHAFFER-NEITZ NORTHUMBERLAND PA 160 14 11 0:28.27 19:29.77 19:29.77 6:17/M
4 TYLER HERBSTER BEAVERTOWN PA 83 14 14 0:38.10 19:39.60 19:39.60 6:20/M
5 SAMUEL PAYSON 228 15 21 1:04.78 20:06.28 20:06.28 6:29/M
6 RYAN KING 232 16 25 1:34.10 20:35.60 20:35.60 6:38/M
7 JAKE MILLER SUNBURY PA 131 13 69 5:20.76 24:22.26 24:22.26 7:52/M
8 CHRIS TIRPAK 243 12 75 5:43.47 24:44.97 24:44.97 7:59/M
9 BRETT TEMPLIN 242 18 92 6:25.84 25:27.34 25:27.34 8:13/M
10 BRANDON MCLAFFREY 279 16 113 7:16.18 26:17.68 26:17.68 8:29/M
11 DAVID CARR 264 18 117 7:26.75 26:28.25 26:28.25 8:32/M
12 DAGEN FRANKS DANVILLE PA 60 12 130 7:45.97 26:47.47 26:47.47 8:38/M
13 AVERY BASSETT MIDDLEBURG PA 12 9 170 9:49.72 28:51.22 28:51.22 9:18/M
14 COLE MOSSEL 229 13 186 11:02.04 30:03.54 30:03.54 9:42/M
15 NATHAN GLASSNER 238 11 214 12:53.35 31:54.85 31:54.85 10:17/M
16 ANTHONY DAVI 209 11 216 12:55.76 31:57.26 31:57.26 10:18/M
17 JONSIDNEY APFELBAUM 280 18 249 15:40.24 34:41.74 34:41.74 11:11/M
18 NOAH HORNBERGER 204 13 254 15:57.28 34:58.78 34:58.78 11:17/M
19 KENNETH GLASSNER JR 239 11 306 31:33.78 50:35.28 50:35.28 16:19/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 KELSEY GREEN YORK PA 75 21 41   21:56.61 21:56.61 7:05/M
2 KELLY MAZE 284 24 45 0:34.68 22:31.29 22:31.29 7:16/M
3 SARA AUCKER SELINSGROVE PA 3 21 58 1:52.49 23:49.10 23:49.10 7:41/M
4 MARLEY CHESNICK 236 22 61 2:13.97 24:10.58 24:10.58 7:48/M
5 CASEY ANZULAVICH 218 19 70 2:30.22 24:26.83 24:26.83 7:53/M
6 SARAH FANGMANN 320 22 74 2:44.23 24:40.84 24:40.84 7:57/M
7 MEGAN BUCHER LAMBERTVILLE NJ 29 24 84 3:07.03 25:03.64 25:03.64 8:05/M
8 KARI SMITH 313 23 85 3:09.61 25:06.22 25:06.22 8:06/M
9 ALEXANDRA CLAYTON LEWISBURG PA 40 21 86 3:10.74 25:07.35 25:07.35 8:06/M
10 LAUREN FOLEY LEWISBURG PA 59 24 93 3:32.83 25:29.44 25:29.44 8:13/M
11 JENNIFER KALINOWSKI 299 19 97 3:35.88 25:32.49 25:32.49 8:14/M
12 KRISTIN HERRING SELINSGROVE PA 84 24 98 3:40.13 25:36.74 25:36.74 8:15/M
13 STACI DITZLER 301 23 99 3:42.93 25:39.54 25:39.54 8:16/M
14 ANN BIDELSPACH NORTHUMBERLAND PA 20 20 100 3:44.12 25:40.73 25:40.73 8:17/M
15 ERIN LONG SUNBURY PA 119 20 110 4:08.23 26:04.84 26:04.84 8:25/M
16 SARAH KRUM 308 20 121 4:36.11 26:32.72 26:32.72 8:34/M
17 NICOLE WERT NORTHUMBERLAND PA 187 23 132 5:00.95 26:57.56 26:57.56 8:42/M
18 RENEE GREEN YORK PA 76 23 135 5:06.52 27:03.13 27:03.13 8:44/M
19 HEATHER KELLY 233 21 143 5:30.06 27:26.67 27:26.67 8:51/M
20 LARISSA REGGIA PORT TREVORTON PA 146 22 153 5:50.94 27:47.55 27:47.55 8:58/M
21 CASEY MARSHALL MIDDLEBURG PA 124 24 163 6:30.08 28:26.69 28:26.69 9:10/M
22 LAURA TWICHELL FAYETTEVILLE NY 180 22 169 6:51.78 28:48.39 28:48.39 9:17/M
23 SAMANTHA JAMES 271 20 178 7:21.18 29:17.79 29:17.79 9:27/M
24 ANDRIANA HAMM 270 20 191 8:38.18 30:34.79 30:34.79 9:52/M
25 KIMBERLY BENNER 315 22 205 9:36.74 31:33.35 31:33.35 10:11/M
26 JESTINE LETTERMAN HERNDON PA 114 24 210 9:48.91 31:45.52 31:45.52 10:15/M
27 JENELLE TOTER 251 22 211 9:48.98 31:45.59 31:45.59 10:15/M
28 REBECCA FRAZIER MONTGOMERY PA 63 19 213 9:58.23 31:54.84 31:54.84 10:17/M
29 LINDSAY WAGNER 223 24 225 10:34.53 32:31.14 32:31.14 10:29/M
30 ANNE REDMOND 217 23 266 14:28.36 36:24.97 36:24.97 11:45/M
31 AMANDA BARTOSIC MOUNT CARMEL PA 10 24 282 16:39.11 38:35.72 38:35.72 12:27/M
32 EMILEE NAUGLE 267 23 295 19:38.93 41:35.54 41:35.54 13:25/M
33 CHRISTEN HEINLY POTTSVILLE PA 82 24 296 19:40.93 41:37.54 41:37.54 13:25/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JEFFREY FEBERTY 314 23 4   18:29.41 18:29.41 5:58/M
2 MICHAEL BORDON 297 23 12 1:06.43 19:35.84 19:35.84 6:19/M
3 CHRIS REED 300 20 18 1:26.71 19:56.12 19:56.12 6:26/M
4 JT THOMAS 278 20 27 2:17.42 20:46.83 20:46.83 6:42/M
5 DAMON VINCIGUERRA LEWISBURG PA 181 22 37 2:55.96 21:25.37 21:25.37 6:55/M
6 WILLY TOTH MECHANICSBURG PA 178 22 53 4:31.94 23:01.35 23:01.35 7:25/M
7 AARON DEIBLER-GORMAN LEWISBURG PA 48 23 96 7:00.94 25:30.35 25:30.35 8:14/M
8 SHEA WEST NORTHUMBERLAND PA 189 24 133 8:28.38 26:57.79 26:57.79 8:42/M
9 ALEX BASSETT SUNBURY PA 11 19 166 10:05.92 28:35.33 28:35.33 9:13/M
10 STEPHEN RUHMEL LAMBERTVILLE NJ 153 24 207 13:07.38 31:36.79 31:36.79 10:12/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 AMANDA YAGEL SUNBURY PA 198 26 16   19:47.21 19:47.21 6:23/M
2 JESSICA KRATZER LIVERPOOL PA 106 25 80 5:04.52 24:51.73 24:51.73 8:01/M
3 LAUREN ZELINSKE YORK PA 201 25 104 6:03.90 25:51.11 25:51.11 8:20/M
4 LAUREN CROUSE WILLIAMSPORT PA 44 25 106 6:11.14 25:58.35 25:58.35 8:23/M
5 KRISTEN WASILESKI 254 25 116 6:32.49 26:19.70 26:19.70 8:29/M
6 JENISE HOFFMAN RICHFIELD PA 92 29 119 6:42.77 26:29.98 26:29.98 8:33/M
7 SARAH MCINTYRE DANVILLE PA 129 27 134 7:13.19 27:00.40 27:00.40 8:43/M
8 JILLIAN KNOWLES BERWICK PA 105 27 150 7:51.62 27:38.83 27:38.83 8:55/M
9 LINDA SCHADEL SACRAMENTO PA 159 28 185 10:05.50 29:52.71 29:52.71 9:38/M
10 MARCY CARL SUNBURY PA 35 29 196 11:29.77 31:16.98 31:16.98 10:05/M
11 JENNIFER KLINE NESCOPECK PA 103 26 200 11:35.76 31:22.97 31:22.97 10:07/M
12 AUTUMN WHITMIRE BERWICK PA 190 25 209 11:50.56 31:37.77 31:37.77 10:12/M
13 HOLLY SULOUFF NORTHUMBERLAND PA 175 28 220 12:37.00 32:24.21 32:24.21 10:27/M
14 CAROLYN FRENYA 222 26 222 12:39.63 32:26.84 32:26.84 10:28/M
15 SUMMER WHITMIRE BLOOMSBURG PA 191 28 226 12:44.08 32:31.29 32:31.29 10:29/M
16 JENNIFER RUPP MILLERSBURG PA 154 28 227 12:44.34 32:31.55 32:31.55 10:29/M
17 TONYA REED NORTHUMBERLAND PA 144 28 236 13:27.33 33:14.54 33:14.54 10:43/M
18 LAURA HUMMEL MIDDLEBURG PA 97 27 240 13:47.00 33:34.21 33:34.21 10:50/M
19 HANNAH DERR SUNBURY PA 51 28 241 13:49.76 33:36.97 33:36.97 10:50/M
20 JOHANNA HOOVER SUNBURY PA 94 29 251 15:06.18 34:53.39 34:53.39 11:15/M
21 MEGAN STEESE 317 26 260 15:34.27 35:21.48 35:21.48 11:24/M
22 JENNIFER LEFFLER HARRISBURG PA 113 27 283 18:48.52 38:35.73 38:35.73 12:27/M
23 BRIANNA KULA SUNBURY PA 107 27 284 18:57.00 38:44.21 38:44.21 12:30/M
24 SAMANTHA HALDEMAN LANCASTER PA 79 28 286 19:23.32 39:10.53 39:10.53 12:38/M
25 BRITT MARTEN SHAMOKIN DAM PA 125 27 304 27:29.97 47:17.18 47:17.18 15:15/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 ERIC HUNSINGER DANVILLE PA 98 27 9   19:07.40 19:07.40 6:10/M
2 MIKE WERT II 304 25 26 1:32.06 20:39.46 20:39.46 6:40/M
3 KEITH MIELKE 216 28 36 2:04.78 21:12.18 21:12.18 6:50/M
4 JOHN WICKARD LIVERPOOL PA 192 29 60 4:56.01 24:03.41 24:03.41 7:45/M
5 PAUL BERRY 291 27 77 5:39.57 24:46.97 24:46.97 7:59/M
6 RYAN STROUP HUMMELSTOWN PA 174 28 138 7:59.95 27:07.35 27:07.35 8:45/M
7 BRYAN BENDER GRATZ PA 17 28 149 8:29.75 27:37.15 27:37.15 8:55/M
8 WILLIAM HOYES DANVILLE PA 96 27 212 12:40.89 31:48.29 31:48.29 10:15/M
9 JAMES HALDEMAN LANCASTER PA 78 29 287 20:03.13 39:10.53 39:10.53 12:38/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BETHANY DAKU-TREAS NORTHUMBERLAND PA 46 34 32   21:00.23 21:00.23 6:46/M
2 RENE RUSSELL 290 34 55 2:17.62 23:17.85 23:17.85 7:31/M
3 JILL YISRAEL 237 31 56 2:21.48 23:21.71 23:21.71 7:32/M
4 PAMELA MARTZ DALMATIA PA 127 32 57 2:38.62 23:38.85 23:38.85 7:37/M
5 VALERIE CARPER WATSONTOWN PA 36 32 91 4:26.87 25:27.10 25:27.10 8:13/M
6 LEIGH BROWN HARRISBURG PA 26 31 103 4:47.24 25:47.47 25:47.47 8:19/M
7 HEATHER WOLFE SUNBURY PA 195 32 107 4:58.31 25:58.54 25:58.54 8:23/M
8 AMY HORNBERGER 265 34 114 5:17.74 26:17.97 26:17.97 8:29/M
9 LIZ TROISI STATE COLLEGE PA 179 31 122 5:33.62 26:33.85 26:33.85 8:34/M
10 HEATHER ROE YORK PA 151 32 136 6:04.32 27:04.55 27:04.55 8:44/M
11 CHRISTY LOWER ELIZABETHVILLE PA 120 33 140 6:13.37 27:13.60 27:13.60 8:47/M
12 JULIE REITENBACH 231 32 141 6:22.36 27:22.59 27:22.59 8:50/M
13 ANNE FURMAN 302 30 145 6:29.50 27:29.73 27:29.73 8:52/M
14 ALISON SMITH MIFFLINTOWN PA 171 32 156 7:00.61 28:00.84 28:00.84 9:02/M
15 DEBORAH TRITT-DOTY 214 30 158 7:08.56 28:08.79 28:08.79 9:05/M
16 CYNTHIE GALLAGHER 269 34 162 7:15.30 28:15.53 28:15.53 9:07/M
17 CHASTIDY SHUCK MIFFLINBURG PA 169 34 172 7:57.63 28:57.86 28:57.86 9:20/M
18 JAMIE STAHL MIFFLINBURG PA 172 32 173 7:57.76 28:57.99 28:57.99 9:20/M
19 DEBRA DAVI 210 30 174 8:04.38 29:04.61 29:04.61 9:23/M
20 TRINA BELLIS MILLERSBURG PA 16 34 175 8:07.04 29:07.27 29:07.27 9:24/M
21 LYNNETTE BASSETT MIDDLEBURG PA 13 34 179 8:23.61 29:23.84 29:23.84 9:29/M
22 REBECCA WENRICH SPRING GLEN PA 184 33 188 9:27.12 30:27.35 30:27.35 9:49/M
23 JENNIFER REBUCK SUNBURY PA 143 34 192 9:39.52 30:39.75 30:39.75 9:53/M
24 LYNN BINGAMAN MUNCY PA 22 30 194 9:59.02 30:59.25 30:59.25 10:00/M
25 KIMBERLY AUMAN SELINSGROVE PA 5 30 198 10:19.48 31:19.71 31:19.71 10:06/M
26 BRANDI RILAND MILLERSBURG PA 149 32 199 10:21.52 31:21.75 31:21.75 10:07/M
27 JAMIE LAHR NORTHUMBERLAND PA 108 31 201 10:26.31 31:26.54 31:26.54 10:08/M
28 AMY WUKOVITZ BLOOMSBURG PA 197 33 219 11:23.56 32:23.79 32:23.79 10:27/M
29 MICHELLE WERTZ DANVILLE PA 188 30 238 12:27.49 33:27.72 33:27.72 10:47/M
30 RENEE DEITRICK DANVILLE PA 49 32 239 12:27.49 33:27.72 33:27.72 10:47/M
31 LAURA RESSLER MECHANICSBURG PA 147 31 242 12:38.42 33:38.65 33:38.65 10:51/M
32 JANAE SEMIAN 249 30 253 13:53.55 34:53.78 34:53.78 11:15/M
33 STACIE KISTNER 241 34 257 14:08.45 35:08.68 35:08.68 11:20/M
34 JULIA GROCKI 215 33 270 16:18.01 37:18.24 37:18.24 12:02/M
35 MEGAN SPENCE 207 32 288 18:17.27 39:17.50 39:17.50 12:40/M
36 DIXIE SCHNEE COAL TOWNSHIP PA 161 34 289 18:30.04 39:30.27 39:30.27 12:45/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JARROD ZELINSKE HARRISBURG PA 200 31 20   20:05.40 20:05.40 6:29/M
2 JUSTIN ONDREY THROOP PA 136 33 22 0:04.25 20:09.65 20:09.65 6:30/M
3 LEE CROSSLEY 303 30 40 1:49.81 21:55.21 21:55.21 7:04/M
4 GREG RHOADS SELINSGROVE PA 148 30 46 2:31.29 22:36.69 22:36.69 7:17/M
5 BRION LIEBERMAN SUNBURY PA 115 31 47 2:36.45 22:41.85 22:41.85 7:19/M
6 JEREMY DICKINSON FREDERICKSBURG PA 52 32 65 4:14.54 24:19.94 24:19.94 7:51/M
7 MICHAEL MARTZ DALMATIA PA 126 34 72 4:29.16 24:34.56 24:34.56 7:55/M
8 JAMIE SANDERS SPRING LAKE NC 156 34 83 4:51.36 24:56.76 24:56.76 8:03/M
9 STEVE BROWN HARRISBURG PA 27 31 90 5:18.43 25:23.83 25:23.83 8:11/M
10 CHAD SARTORI DUBOISTOWN PA 158 32 94 5:24.11 25:29.51 25:29.51 8:13/M
11 MICK LOWER ELIZABETHVILLE PA 121 34 118 6:23.87 26:29.27 26:29.27 8:33/M
12 JONATHAN STEESE SELINSGROVE PA 173 32 167 8:36.31 28:41.71 28:41.71 9:15/M
13 JAMEY SHADE MILLERSBURG PA 166 33 230 12:42.89 32:48.29 32:48.29 10:35/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 WENDY WREST 312 37 29   20:57.79 20:57.79 6:45/M
2 RENEE POPALIS 298 36 35 0:13.51 21:11.30 21:11.30 6:50/M
3 LORI DANIELS MILLERSBURG PA 47 37 54 2:11.00 23:08.79 23:08.79 7:28/M
4 VALERIE JOHNSON 234 38 88 4:17.16 25:14.95 25:14.95 8:08/M
5 MARY FEGLEY 248 38 108 5:02.55 26:00.34 26:00.34 8:23/M
6 ANGELA KLINE 319 38 124 5:38.61 26:36.40 26:36.40 8:35/M
7 RACHEL CHESNEY ELYSBURG PA 37 36 142 6:28.80 27:26.59 27:26.59 8:51/M
8 CHRISTINE GORDON DANVILLE PA 72 37 151 6:47.50 27:45.29 27:45.29 8:57/M
9 STACEY SNYDER 288 39 155 6:57.66 27:55.45 27:55.45 9:00/M
10 STACY FAUST SUNBURY PA 58 36 157 7:05.19 28:02.98 28:02.98 9:03/M
11 TARA MAURER ELYSBURG PA 128 36 160 7:14.31 28:12.10 28:12.10 9:06/M
12 AIMEE BUEHNER SUNBURY PA 30 37 161 7:16.12 28:13.91 28:13.91 9:06/M
13 TRACY NIEHOFF COAL TOWNSHIP PA 134 36 164 7:29.95 28:27.74 28:27.74 9:11/M
14 HEATHER GUY NEW COLUMBIA PA 77 37 168 7:44.93 28:42.72 28:42.72 9:15/M
15 CASSIE OELBERG 244 38 176 8:10.06 29:07.85 29:07.85 9:24/M
16 WENDY HERROLD NORTHUMBERLAND PA 87 39 180 8:27.93 29:25.72 29:25.72 9:29/M
17 LYNN DERK ELYSBURG PA 50 38 221 11:27.45 32:25.24 32:25.24 10:27/M
18 MARIA CALLAHAN ELYSBURG PA 33 37 223 11:29.06 32:26.85 32:26.85 10:28/M
19 MISTY CLARK NORTHUMBERLAND PA 39 35 229 11:47.50 32:45.29 32:45.29 10:34/M
20 TARA FULMER SELINSGROVE PA 67 36 233 11:54.87 32:52.66 32:52.66 10:36/M
21 JENNIFER HOLLENBACH NORTHUMBERLAND PA 93 38 246 12:57.31 33:55.10 33:55.10 10:56/M
22 AMY TEMPLE MUNCY PA 177 37 247 13:10.60 34:08.39 34:08.39 11:01/M
23 NICOLE ROSKO 266 35 248 13:22.44 34:20.23 34:20.23 11:05/M
24 JENNIFER HIPPS BLOOMSBURG PA 88 35 250 13:46.78 34:44.57 34:44.57 11:12/M
25 TYANN SCHNEIDER SUNBURY PA 163 39 262 15:16.43 36:14.22 36:14.22 11:41/M
26 JENNY ALEXANDER NORTHUMBERLAND PA 2 38 264 15:23.03 36:20.82 36:20.82 11:43/M
27 STEPHANIE BARBER DANVILLE PA 9 38 275 16:46.63 37:44.42 37:44.42 12:10/M
28 JENNIFER GALLO BLOOMSBURG PA 68 38 285 18:09.99 39:07.78 39:07.78 12:37/M
29 JENNIFER CRACCHIOLO LEWISBURG PA 43 36 291 18:36.94 39:34.73 39:34.73 12:46/M
30 AMY BROKUS CATAWISSA PA 25 39 293 19:23.18 40:20.97 40:20.97 13:01/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 STEVE TEMPLIN 261 38 2   17:42.29 17:42.29 5:43/M
2 JEFFREY CLARK NORTHUMBERLAND PA 38 36 13 1:54.97 19:37.26 19:37.26 6:20/M
3 DAVID WOLFE 272 38 28 3:15.26 20:57.55 20:57.55 6:45/M
4 SHAN PIEP 221 36 39 4:09.44 21:51.73 21:51.73 7:03/M
5 CHRIS JOHNSON 235 39 44 4:38.25 22:20.54 22:20.54 7:12/M
6 STEVEN HERROLD TREVERTON PA 86 38 59 6:09.93 23:52.22 23:52.22 7:42/M
7 ROBERT LONDON DANVILLE PA 117 35 62 6:32.87 24:15.16 24:15.16 7:49/M
8 LONNIE SNYDER JR 286 39 66 6:37.99 24:20.28 24:20.28 7:51/M
9 SHAN PIEP 226 36 76 7:03.91 24:46.20 24:46.20 7:59/M
10 BARRY LONG LEWISBURG PA 118 38 82 7:13.00 24:55.29 24:55.29 8:02/M
11 KENNETH GLASSNER SR MT. PLEASANT MILLS PA 71 37 126 9:00.13 26:42.42 26:42.42 8:37/M
12 JEFFREY GORTON WOODLAND PA 73 38 137 9:23.59 27:05.88 27:05.88 8:44/M
13 LARRY WITMER NORTHUMBERLAND PA 194 38 224 14:47.23 32:29.52 32:29.52 10:29/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BEATRIZ BENEDIT 208 42 24   20:12.74 20:12.74 6:31/M
2 KELLY FUGOK BLOOMSBURG PA 64 41 51 2:46.61 22:59.35 22:59.35 7:25/M
3 LEXY POLLACK-RIDGLEY CAMP HILL PA 139 44 101 5:28.25 25:40.99 25:40.99 8:17/M
4 JEN JANKOWSKI ELYSBURG PA 99 41 109 5:50.94 26:03.68 26:03.68 8:24/M
5 MARY BIAS 285 41 131 6:38.00 26:50.74 26:50.74 8:39/M
6 LINDA HOY ELYSBURG PA 95 40 139 6:55.67 27:08.41 27:08.41 8:45/M
7 HEATHER KREBS 287 41 148 7:19.82 27:32.56 27:32.56 8:53/M
8 AISLYN WOOD 255 40 152 7:32.60 27:45.34 27:45.34 8:57/M
9 TIA BROWN CATAWISSA PA 28 40 190 10:19.69 30:32.43 30:32.43 9:51/M
10 MEREDITH COPPOLA 225 41 204 11:20.01 31:32.75 31:32.75 10:10/M
11 MARIA GRATTI ELYSBURG PA 74 44 208 11:24.23 31:36.97 31:36.97 10:12/M
12 JENNIFER SEAL 206 40 215 11:43.71 31:56.45 31:56.45 10:18/M
13 KELLY FULKROAD MIFFLINTOWN PA 65 40 218 12:06.45 32:19.19 32:19.19 10:25/M
14 JODI BRITTON 213 43 231 12:35.60 32:48.34 32:48.34 10:35/M
15 TAMMY HODDER ELYSBURG PA 89 41 259 15:07.66 35:20.40 35:20.40 11:24/M
16 PEGGY SANDERS SPRING LAKE NC 157 44 261 15:27.22 35:39.96 35:39.96 11:30/M
17 SHARON BUCHER 205 42 268 16:30.96 36:43.70 36:43.70 11:51/M
18 DENISE BEBENEK ELYSBURG PA 14 43 271 17:15.05 37:27.79 37:27.79 12:05/M
19 TRACI KITCHEN NORTHUMBERLAND PA 102 43 276 17:32.36 37:45.10 37:45.10 12:11/M
20 MICHELLE LAUDENSLAGER SUNBURY PA 110 40 292 19:39.62 39:52.36 39:52.36 12:52/M
21 KELLY KLINE RICHFIELD PA 104 40 298 23:35.42 43:48.16 43:48.16 14:08/M
22 LISA BUSKEY THOMPSONTOWN PA 32 40 299 23:35.54 43:48.28 43:48.28 14:08/M
23 MELISSA RYCROFT MUNCY PA 155 42 300 24:41.99 44:54.73 44:54.73 14:29/M
24 KELLY LAUGHLIN ELYSBURG PA 112 41 301 24:48.10 45:00.84 45:00.84 14:31/M
25 STEPHANIE MICHAELS 211 40 302 26:02.83 46:15.57 46:15.57 14:55/M
26 REBECCA BINGAMAN MIDDLEBURG PA 23 44 303 27:04.04 47:16.78 47:16.78 15:15/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 JEFF JONES DANVILLE PA 100 41 3   17:45.46 17:45.46 5:44/M
2 MILES SMITH 273 40 17 2:01.87 19:47.33 19:47.33 6:23/M
3 FRED COLYER 268 43 19 2:11.27 19:56.73 19:56.73 6:26/M
4 STEVE MADRAK ENOLA PA 123 40 23 2:25.46 20:10.92 20:10.92 6:30/M
5 DENNIS REEDY 275 43 34 3:25.23 21:10.69 21:10.69 6:50/M
6 ALAN GREGG 305 43 49 5:00.69 22:46.15 22:46.15 7:21/M
7 MIKE SCHNEIDER SUNBURY PA 162 40 64 6:31.52 24:16.98 24:16.98 7:50/M
8 KEVIN KILGUS 259 44 67 6:35.29 24:20.75 24:20.75 7:51/M
9 MIKE SIPE 296 42 120 8:46.19 26:31.65 26:31.65 8:33/M
10 DAVID BETZ 263 42 127 8:59.89 26:45.35 26:45.35 8:38/M
11 DANIEL FRANKS DANVILLE PA 61 44 129 9:01.81 26:47.27 26:47.27 8:38/M
12 JEFFREY CAMPBELL MUNCY PA 34 41 144 9:43.83 27:29.29 27:29.29 8:52/M
13 CHRISTOPHER COPPOLA 224 42 203 13:46.05 31:31.51 31:31.51 10:10/M
14 STEPHEN SCHOLL SUNBURY PA 165 43 255 17:20.40 35:05.86 35:05.86 11:19/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 DEBRA LONG 283 45 30   20:58.54 20:58.54 6:46/M
2 CHERYL STUMPF 282 46 50 1:49.97 22:48.51 22:48.51 7:21/M
3 EILEEN O'LEARY BRONXVILLE NY 135 46 89 4:21.29 25:19.83 25:19.83 8:10/M
4 SANDY KASE 311 49 95 4:31.64 25:30.18 25:30.18 8:14/M
5 BILLIE PURSEL NORTHUMBERLAND PA 142 45 102 4:47.92 25:46.46 25:46.46 8:19/M
6 GAYLE SHOEMAKER 256 46 181 8:33.78 29:32.32 29:32.32 9:32/M
7 MICHELLE CONWAY ELYSBURG PA 42 47 184 8:46.65 29:45.19 29:45.19 9:36/M
8 LORRAINE WERTMAN 310 49 193 9:47.80 30:46.34 30:46.34 9:55/M
9 CHRIS WERT COAL TOWNSHIP PA 185 46 202 10:31.74 31:30.28 31:30.28 10:10/M
10 CHARLOTTE GLASSNER MT. PLEASANT MILLS PA 70 45 228 11:36.25 32:34.79 32:34.79 10:30/M
11 PATRICIA WILLIAMS STRONG PA 193 46 237 12:18.00 33:16.54 33:16.54 10:44/M
12 JUSTINE MOYER 227 47 252 13:55.03 34:53.57 34:53.57 11:15/M
13 PAIGE KERSTETTER WINFIELD PA 101 47 267 15:33.24 36:31.78 36:31.78 11:47/M
14 JUDY FATCHALINE SELINSGROVE PA 56 45 269 16:09.26 37:07.80 37:07.80 11:58/M
15 PAULA SHOUP DANVILLE PA 168 46 279 16:52.75 37:51.29 37:51.29 12:13/M
16 LISA HARRISON MOUNT CARMEL PA 81 47 305 27:18.91 48:17.45 48:17.45 15:35/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 DAVID HOFFMAN ELYSBURG PA 90 49 8   19:04.23 19:04.23 6:09/M
2 DANIEL DOUGLAS SUNBURY PA 55 48 33 2:00.08 21:04.31 21:04.31 6:48/M
3 JIM MCMICHAEL LEWISBURG PA 130 45 63 5:11.02 24:15.25 24:15.25 7:49/M
4 BLAIR SHOEMAKER 257 47 182 10:28.19 29:32.42 29:32.42 9:32/M
5 MIKE WERT COAL TOWNSHIP PA 186 48 232 13:45.27 32:49.50 32:49.50 10:35/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 GLORIA GERRITY ELYSBURG PA 69 53 128   26:45.54 26:45.54 8:38/M
2 EDNA MAURER 293 52 154 1:02.42 27:47.96 27:47.96 8:58/M
3 EFFIE REGGIA PORT TREVORTON PA 145 53 183 2:55.40 29:40.94 29:40.94 9:34/M
4 GLORIA OSMAN DANVILLE PA 137 52 206 4:49.62 31:35.16 31:35.16 10:11/M
5 BRENDA FRAZIER MONTGOMERY PA 62 51 217 5:12.34 31:57.88 31:57.88 10:18/M
6 JOANNE ROGERS ELYSBURG PA 152 50 235 6:24.30 33:09.84 33:09.84 10:42/M
7 LINDA FULLER SUNBURY PA 66 51 280 11:25.65 38:11.19 38:11.19 12:19/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MARK RITZMAN MCALISTERVILLE PA 150 50 38   21:30.28 21:30.28 6:56/M
2 SCOTT BAILEY 322 53 52 1:29.52 22:59.80 22:59.80 7:25/M
3 KEVIN WERTMAN 309 53 81 3:22.18 24:52.46 24:52.46 8:01/M
4 RICHARD FANGMANN 321 53 125 5:07.69 26:37.97 26:37.97 8:35/M
5 JIM HOLTZMAN 220 54 159 6:41.51 28:11.79 28:11.79 9:05/M
6 PATRICK MURGLY 318 54 171 7:21.21 28:51.49 28:51.49 9:18/M
7 BRYON MILLER 250 54 187 8:47.26 30:17.54 30:17.54 9:46/M
8 JOHN LAMEY CATAWISSA PA 109 50 307 29:30.83 51:01.11 51:01.11 16:27/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 MARY NESTON 277 57 105   25:51.27 25:51.27 8:20/M
2 MARYANNE WOYTOWICH MARION HEIGHTS PA 196 58 111 0:21.34 26:12.61 26:12.61 8:27/M
3 CHERYL NEWBURG 294 55 123 0:43.03 26:34.30 26:34.30 8:34/M
4 MARY HANDZUS LAPORTE PA 80 55 243 7:48.00 33:39.27 33:39.27 10:51/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BOB WELBY NORTHUMBERLAND PA 182 58 6   18:51.35 18:51.35 6:05/M
2 GARRY PRICE MIFFLINTOWN PA 141 59 48 3:54.79 22:46.14 22:46.14 7:21/M
3 RICK HUEHOLT 252 59 71 5:40.24 24:31.59 24:31.59 7:55/M
4 DON MAURER 292 55 147 8:41.19 27:32.54 27:32.54 8:53/M
5 STEVE KRATZER 316 59 165 9:39.39 28:30.74 28:30.74 9:12/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 WAYNE BROMFIND 306 64 31   20:58.79 20:58.79 6:46/M
2 CHARLES DINSMORE LEWISBURG PA 53 63 42 1:14.75 22:13.54 22:13.54 7:10/M
3 DAVID DAKU NORTHUMBERLAND PA 45 62 43 1:16.90 22:15.69 22:15.69 7:11/M
4 LEONARD SIMPSON LAPORTE PA 170 62 73 3:35.83 24:34.62 24:34.62 7:55/M
5 MICHAEL TIRPAK 212 63 78 3:51.56 24:50.35 24:50.35 8:01/M
6 JOHN SMIGIEL 240 64 294 20:17.88 41:16.67 41:16.67 13:19/M
Top

Male 65 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 BOB DENNISON 253 71 87   25:14.79 25:14.79 8:08/M
2 BOB KRAMER 245 74 177 4:01.59 29:16.38 29:16.38 9:26/M
3 KENNETH SMITH 307 66 189 5:17.44 30:32.23 30:32.23 9:51/M
4 WILLIAM SHOEMAKER NORTHUMBERLAND PA 167 77 234 7:40.31 32:55.10 32:55.10 10:37/M