30th ANNUAL FROSTBITE 5 MILE RUN

Age Group Results

December 12, 2010


Results By PaRunners and PaRunners.com www.parunners.com


5 MILE RUN Men: Top Finishers 1-14 15-19 30-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-69 70-99
5 MILE RUN Women: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-44 45-49 50-54 55-99
5K WALK Men: Top Finishers 1-29 40-49 50-59
5K WALK Women: Top Finishers 30-39 40-49 60-99
SPECIAL OLYMPICS Men:
SPECIAL OLYMPICS Women: 0-99
CLYDESDALE Men: 0-99
CLYDESDALE Women:
ATHENA Men:
ATHENA Women:
SPECIAL OLYMPICS Men: 0-99
SPECIAL OLYMPICS Women: 0-99
PUBLIC SERVICE CUP Men:
PUBLIC SERVICE CUP Women:

5 MILE RUN

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KIP HOFFMAN 102 35 1 27:58.41 5:36/M
2 BEN COPENHAVER 116 18 2 28:07.91 5:37/M
3 JEFFREY FAHERTY WILLIAMSPORT 27 22 3 29:24.94 5:53/M
Top

Male 1 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 GAGE FEIGLES 115 14 14 35:34.48 7:07/M
2 MITCHELL OVERDORF MILL HALL 64 13 27 39:07.17 7:49/M
3 RYAN ANDERSON 107 13 32 39:45.42 7:57/M
4 BRANDON LONER WILLIAMSPORT 56 10 46 43:10.93 8:38/M
5 BRANDON BEST JERSEY SHORE 3 14 54 44:32.93 8:54/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CAMERON HART 126 16 9 32:33.78 6:31/M
2 ERIC SHEARER 121 18 17 36:15.67 7:15/M
3 DYAMI BEAVER 104 16 43 42:26.73 8:29/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MAH BEANEK 103 36 23 37:58.36 7:36/M
2 BRYAN LAROCHE ROSENDALE 55 32 56 44:53.43 8:59/M
3 DAVID APLHG 110 34 80 52:00.44 10:24/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JIM WENGER 131 41 4 30:51.66 6:10/M
2 JEFF JONES DANVILLE 95 41 7 31:55.46 6:23/M
3 DONALD SHEARER 122 43 13 35:20.65 7:04/M
4 TIM MALLERY 119 44 18 36:17.53 7:15/M
5 TOM UNDERWOOD 118 41 19 36:18.80 7:16/M
6 BILL DEWALD 130 44 36 40:29.67 8:06/M
7 DALE GLOVER 114 40 66 47:21.40 9:28/M
8 STEVEN PERSUN SOUTH WILLIAMSPORT 94 41 71 49:51.63 9:58/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MARK DEXTER LAWRENCEVILLE 19 48 5 31:09.41 6:14/M
2 STEVE RANKINEN 98 47 11 33:38.51 6:44/M
3 CHET SHEARER MONTOURSVILLE 74 47 12 34:57.53 6:59/M
4 JOHN ENGEL JR SOUTH WILLIAMSPORT 25 45 37 40:33.13 8:07/M
5 KEITH KUZIO 113 47 53 44:25.18 8:53/M
6 JOE PROCOPIO 106 47 60 46:39.12 9:20/M
7 PETER BOWER JERSEY SHORE 8 47 63 46:50.88 9:22/M
8 BOB HART 125 49 69 48:46.68 9:45/M
9 ERIC DEWALD 123 46 77 51:19.94 10:16/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CHIP COWHER MUNCY 15 51 8 32:31.17 6:30/M
2 DUANE HEVERLY WILLIAMSPORT 40 53 16 36:10.00 7:14/M
3 CURTIS METZGER 129 51 24 38:05.19 7:37/M
4 SCOTT SNYDER WILLIAMSPORT 80 50 44 42:27.88 8:29/M
5 JONATHAN D. HALL DUBOISTOWN 93 51 59 45:56.90 9:11/M
6 STEVE SOLLAGE 111 53 70 49:17.38 9:51/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JOHN GRENINGER COGAN STATION 35 56 6 31:10.16 6:14/M
2 SANTA CLAUSE NORTH POLE 14 59 10 33:22.00 6:40/M
3 BILL BURD WILLIAMSPORT 11 55 15 35:57.63 7:11/M
4 ROBERT RENNINGER WILLIAMSPORT 70 57 25 38:46.15 7:45/M
5 JAMES QUIGEL STATE COLLEGE 67 55 28 39:10.42 7:50/M
6 STEVE BLAKER MONTOURSVILLE 5 55 30 39:29.42 7:54/M
7 TINY TIM NORTH POLE 85 59 35 40:12.00 8:02/M
8 BOB IRELAND COGAN STATION 46 59 50 43:25.67 8:41/M
9 DENNIS WOLFE WILLIAMSPORT 91 58 74 50:52.59 10:10/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JEFF RAUFF MONTOURSVILLE 69 60 20 36:22.66 7:16/M
2 CHARLES DINSMORE 112 62 33 39:51.55 7:58/M
3 DON MCELHENY 120 61 47 43:12.67 8:38/M
4 LEN SIMPSON LAPORTE 76 61 58 45:21.93 9:04/M
5 HERB ECKER 135 62 85 57:52.38 11:34/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 RICH HAUSE BERWICK 39 77 83 54:47.58 10:57/M
2 RICHARD CRAIG JERSEY SHORE 16 74 86 1:00:16.57 12:03/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 HOLLIE SCHUSTER JERSEY SHORE 73 20 21 37:07.87 7:25/M
2 SARAH BETH MACINTYRE WILLIAMSPORT 58 28 22 37:31.98 7:30/M
3 ERIN KAHLER MANHEIM 47 30 26 38:50.58 7:46/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KELSEY PADDOCK MILLERTON 65 17 42 42:16.74 8:27/M
2 ALEXIS HAAG 108 17 65 47:20.93 9:28/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KARI SMITH WILLIAMSPORT 78 22 34 40:00.14 8:00/M
2 AMANDA IRELAND COGAN STATION 45 27 45 42:58.39 8:36/M
3 KIMBERLY KLEIN WILLIAMSPORT 53 26 48 43:13.00 8:39/M
4 ROBYN SMELKO COGAN STATION 77 25 49 43:17.43 8:39/M
5 SHANNON KIRBY 96 26 55 44:43.93 8:57/M
6 MOLLY PERCHINSKI 97 27 73 50:06.79 10:01/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 C. HEATHER PIPECH MUNCY 66 34 29 39:23.18 7:53/M
2 TANYA IGOU YORK 44 37 38 40:44.38 8:09/M
3 KATHIE DEWALD 109 38 40 41:12.22 8:14/M
4 NATALIE GRIMES LEWISBURG 36 38 68 48:38.13 9:44/M
5 SHAHNEE HOLMES 124 39 76 51:19.93 10:16/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MAYAUT KELLY 132 44 31 39:37.16 7:55/M
2 ANN BURKE 105 43 61 46:39.92 9:20/M
3 LESLEY BECK BUTTERS WILLIAMSPORT 2 40 62 46:47.75 9:21/M
4 HEIDI ECK HUGHESVILLE 23 43 79 51:59.43 10:24/M
5 TRISH BEYER BLOOMSBURG 4 41 81 53:38.42 10:44/M
6 VERONICA WEAVER MILL HALL 87 43 82 54:03.42 10:49/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ROBIN LONG 127 46 41 41:18.92 8:16/M
2 RICHELLE FESSLER BLOOMSBURG 29 47 51 44:07.57 8:49/M
3 DEDE HARNER 128 49 52 44:19.92 8:52/M
4 DEUEDE EEKEE 134 49 64 47:01.66 9:24/M
5 LORRAINE CASE MONTOURSVILLE 13 47 72 49:56.62 9:59/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KATE FALCO MONTOURSVILLE 28 50 39 41:04.88 8:13/M
2 CRYSTAL WHITAKER MUNCY 88 51 75 51:17.74 10:15/M
Top

Female 55 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NORMA LOUDENSLAGER TROUT RUN 57 60 57 45:05.38 9:01/M
2 KRIS KEEFER MONTOURSVILLE 48 56 67 47:59.55 9:36/M
3 BOBBIE DANIELS MILL HALL 18 56 78 51:46.93 10:21/M
4 PAT ALLWEIN 117 61 84 57:45.62 11:33/M
 

5K WALK

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JAMES HOPPER BLOOMSBURG 41 61 1 35:51.28 11:34/M
2 DAVID MICHAEL WILLIAMSPORT 61 63 2 36:25.65 11:45/M
Top

Male 1 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ADAM QUINTON WILLIAMSPORT 68 25 9 42:31.17 13:43/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ALIX FILS AIME 99 45 6 40:59.33 13:13/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ELF S NORTH POLE 71 54 13 51:12.00 16:31/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KAY DIETRICK MONTOURSVILLE 21 65 3 38:12.80 12:19/M
2 SUSAN MOLDOVANYI TURBOTVILLE 62 61 4 38:46.54 12:30/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 LISA GOODRICH COGAN STATION 34 32 7 41:11.17 13:17/M
2 MICHELE CREVELING COGAN STATION 17 33 8 41:17.68 13:19/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SUE DAVEWPORT 100 45 5 40:47.64 13:09/M
2 ELF B NORTH POLE 1 48 10 45:28.00 14:40/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 NAN YOUNG WILLIAMSPORT 92 72 11 46:13.71 14:55/M
2 LAURA WINTERS WILLIAMSPORT 89 65 12 47:24.43 15:17/M
3 JOAN STABLEY WILLIAMSPORT 83 65 14 1:03:07.13 20:22/M
 

SPECIAL OLYMPICS

Top

Female 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KELLY HORN COGAN STATION 42 30 1 56:41.19 11:20/M
 

CLYDESDALE

Top

Male 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CHRIS KNIPE WILLIAMSPORT 54 26 1 36:49.92 7:22/M
2 JOHN YINGLING 101 49 2 44:04.91 8:49/M
3 STEPHEN SHEER BROOKVILLE 75 31 3 47:58.68 9:36/M
 

SPECIAL OLYMPICS

Top

Male 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 STEPHEN HUYCK WILLIAMSPORT 43 23 1 45:00.93 14:31/M
2 TONY FISCHETTI WILLIAMSPORT 30 23 3 48:53.75 15:46/M
3 ANDREW STABLEY WILLIAMSPORT 82 41 4 1:03:08.36 20:22/M
Top

Female 0-99

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 SONIA KINNEY WILLIAMSPORT 52 33 2 48:50.18 15:45/M