YJR
YJRResultsBanner
YJR

Lumberjack Triathlon

Age Group Results

August 14, 2016




Individual Triathlon Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Individual Triathlon Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Individual Clydesdale Men: 50-59
Individual Clydesdale Women:
Individual Athena Men:
Individual Athena Women: 30-39

Individual Triathlon

Top

Male Overall Winners

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 SHAUN SMITH 64 21 ***** 12:27.60 27:40/M 1:02.51 ***** 37:56.18 2:46/M 0:36.66 ***** 21:31.46 6:56/M 1:13:34.41
 
Top

Female Overall Winners

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 ROBIN BARTH WILLIAMSPORT PA 4 25 ***** 15:27.86 34:20/M 0:59.75 ***** 41:24.66 3:01/M 0:44.20 ***** 22:29.24 7:15/M 1:21:05.71
 
Top

Male 14 and Under

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 39 ROG LEARN III TROY PA 41 14 1 19:25.87 43:09/M 1:14.73 1 56:15.23 4:06/M 0:26.11 1 24:15.73 7:49/M 1:41:37.67
2 60 DEVON SHANK 93 14 2 19:36.88 43:33/M 2:38.85 3 1:03:51.55 4:40/M 0:24.71 2 28:32.15 9:12/M 1:55:04.14
3 63 GABE HORNBERGER MONTOURSVILLE PA 35 13 3 24:45.36 55:00/M 2:08.50 2 59:25.26 4:20/M 0:28.17 3 29:10.61 9:25/M 1:55:57.90
 
Top

Female 14 and Under

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 22 LYDIA SMITH 61 14 1 14:18.30 31:47/M 1:06.17 1 51:13.40 3:44/M 0:32.53 1 22:24.82 7:14/M 1:29:35.22
 
Top

Male 15 to 19

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 LUKE ENGEL JERSEY SHORE PA 22 18 1 12:25.19 27:36/M 0:48.02 1 42:13.23 3:05/M 0:33.70 3 25:41.36 8:17/M 1:21:41.50
2 15 MITCHELL SMITH 62 19 2 12:59.33 28:51/M 1:42.28 2 44:21.76 3:14/M 1:12.61 2 24:54.62 8:02/M 1:25:10.60
3 58 EVAN BARONE 96 17 3 17:00.51 37:47/M 2:35.99 3 1:10:45.32 5:10/M 0:24.69 1 23:27.23 7:34/M 1:54:13.74
 
Top

Female 15 to 19

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 18 TINA CAPPARELL 97 16 2 18:35.62 41:18/M 1:48.69 1 45:13.56 3:18/M 0:40.99 1 21:14.73 6:51/M 1:27:33.59
2 29 NICOLE CAPPARELL 98 15 3 21:08.36 46:58/M 1:51.86 2 47:48.32 3:29/M 0:43.14 2 24:00.55 7:45/M 1:35:32.23
3 32 KENDRA WHITE JERSEY SHORE PA 74 17 1 12:35.35 27:58/M 1:32.12 3 52:50.36 3:51/M 0:34.00 3 30:22.91 9:48/M 1:37:54.74
 
Top

Male 20 to 29

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 PATRICK SMITH 63 25 1 12:37.86 28:02/M 0:40.99 1 38:05.02 2:47/M 0:36.45 3 21:34.29 6:57/M 1:13:34.61
2 3 GUY DELIA 87 25 4 15:56.73 35:24/M 0:40.38 2 39:06.71 2:51/M 0:30.08 2 21:29.04 6:56/M 1:17:42.94
3 8 MICHAEL MARTIN WILLIAMSPORT PA 47 25 8 18:17.71 40:38/M 0:30.15 3 39:20.49 2:52/M 0:35.88 5 22:52.69 7:23/M 1:21:36.92
4 10 TYLER WELSH LEWISBURG PA 73 27 9 21:47.38 48:24/M 0:48.46 4 39:51.26 2:55/M 0:40.88 1 18:36.27 6:00/M 1:21:44.25
5 12 STEFAN SZILAGYI BLOOMSBURG PA 68 22 3 12:48.11 28:27/M 1:44.84 7 45:49.67 3:21/M 0:41.36 4 21:39.90 6:59/M 1:22:43.88
6 13 NICHOLAS HESSERT WILLIAMSPORT PA 30 26 2 12:42.26 28:13/M 1:09.90 6 44:44.62 3:16/M 0:42.44 7 24:14.97 7:49/M 1:23:34.19
7 19 JACOBUS VAN DER VEN NEW HAVEN CT 71 27 7 18:07.71 40:16/M 1:30.83 5 43:42.79 3:11/M 0:46.86 6 23:39.26 7:38/M 1:27:47.45
8 25 CAMERON STEPHENS STATE COLLEGE PA 65 23 5 17:17.75 38:24/M 1:27.45 8 46:23.62 3:23/M 0:48.73 10 28:14.41 9:06/M 1:34:11.96
9 41 KARL MILLER 100 25 6 17:37.46 39:09/M 1:23.65 9 53:58.80 3:56/M 1:02.84 9 27:46.98 8:57/M 1:41:49.73
10 59 MATT DESANTO WILLIAMSPORT PA 16 25 10 28:52.38 64:09/M 2:48.43 10 57:14.33 4:11/M 1:00.66 8 25:04.19 8:05/M 1:54:59.99
 
Top

Female 20 to 29

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 30 VIOLET GEISER LEWISBURG PA 24 20 2 15:56.53 35:24/M 0:46.89 1 52:56.91 3:52/M 0:30.77 1 26:07.25 8:25/M 1:36:18.35
2 34 MOLLY SERFASS WILLIAMSPORT PA 58 24 1 12:38.19 28:04/M 1:26.61 2 53:50.75 3:56/M 0:59.62 2 30:07.50 9:43/M 1:39:02.67
3 57 JUSTINE HENRY INDIALANTIC FL 29 28 4 20:38.51 45:51/M 3:06.11 3 55:33.02 4:03/M 1:22.53 3 33:27.07 10:47/M 1:54:07.24
4 70 AMANDA GIARRAPUTO MEDFORD NJ 25 22 6 25:54.84 57:33/M 2:43.85 4 1:04:52.30 4:44/M 3:47.79 5 38:49.57 12:31/M 2:16:08.35
5 71 REBECCA MARECK NEW FREEDOM PA 45 23 3 19:18.87 42:53/M 9:20.99 5 1:04:54.41 4:44/M 3:46.13 4 38:48.16 12:31/M 2:16:08.56
6 72 JANINE HOPE PHILADELPHIA PA 33 24 5 25:50.76 57:24/M 2:42.85 6 1:05:19.51 4:46/M 3:14.07 6 39:05.00 12:36/M 2:16:12.19
 
Top

Male 30 to 39

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 GILBERT BALLIET DEWART PA 2 30 2 15:53.62 35:18/M 1:31.24 3 39:06.51 2:51/M 0:46.10 1 20:51.88 6:44/M 1:18:09.35
2 5 JAKE DODGE WILLIAMSPORT PA 18 32 1 15:16.73 33:56/M 0:40.05 4 41:54.84 3:04/M 0:30.49 2 21:24.46 6:54/M 1:19:46.57
3 6 TIM DOUGLASS WILLIAMSPORT PA 19 36 9 19:30.12 43:20/M 0:30.24 2 38:23.51 2:48/M 0:42.87 3 21:31.95 6:56/M 1:20:38.69
4 14 GREGG SAUNDERS WILLIAMSPORT PA 57 34 4 16:26.12 36:31/M 1:17.28 5 42:08.73 3:05/M 0:46.59 4 23:39.70 7:38/M 1:24:18.42
5 20 SAMUEL JAUSSI WILLIAMSPORT PA 36 30 6 17:20.57 38:31/M 1:25.25 8 44:29.46 3:15/M 0:29.08 7 24:33.11 7:55/M 1:28:17.47
6 21 DAVID MACKEY ROCKVILLE MD 44 32 5 17:16.62 38:22/M 1:06.82 9 45:19.69 3:18/M 0:35.79 6 24:19.34 7:51/M 1:28:38.26
7 26 JEREMY ERVIN SUGARLOAF PA 23 33 8 19:28.87 43:16/M 1:03.49 7 43:31.81 3:11/M 1:07.32 11 29:30.89 9:31/M 1:34:42.38
8 27 CALEB DERR WILLIAMSPORT PA 15 31 11 21:20.63 47:24/M 2:01.48 6 42:13.65 3:05/M 0:57.48 10 28:15.74 9:07/M 1:34:48.98
9 28 AARON BARTH WILLIAMSPORT PA 3 34 10 20:08.38 44:44/M 2:32.57 10 48:43.42 3:33/M 0:26.80 5 23:40.81 7:38/M 1:35:31.98
10 40 JOSHUA LYMAN WILLIAMSPORT PA 42 35 7 18:23.82 40:51/M 3:15.44 11 53:48.61 3:56/M 0:32.88 9 25:43.94 8:18/M 1:41:44.69
11 43 TYLER ECKERT SEWICKLEY PA 21 31 3 16:03.26 35:40/M 0:30.35 1 37:03.76 2:42/M 0:39.05 13 48:20.28 15:35/M 1:42:36.70
12 65 COREY HENFLING 95 35 12 24:41.29 54:51/M 2:49.82 12 55:55.51 4:05/M 0:26.92 12 36:38.56 11:49/M 2:00:32.10
13 67 ROBERT CRONIN SOUTH WILLIAMSPORT PA 13 36 13 38:26.91 85:24/M 2:10.72 13 57:47.86 4:13/M 0:32.71 8 25:29.76 8:13/M 2:04:27.96
 
Top

Female 30 to 39

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 23 CHRISSY SANDERS WILLIAMSPORT PA 55 37 1 16:02.36 35:38/M 1:19.75 1 47:53.26 3:30/M 0:55.97 1 23:53.88 7:42/M 1:30:05.22
2 33 HILLARY HOFSTROM COGAN STATION PA 32 34 4 20:07.81 44:42/M 1:25.77 3 50:10.04 3:40/M 0:35.60 2 26:05.70 8:25/M 1:38:24.92
3 35 AMBRA GORDNER 89 31 2 18:11.36 40:24/M 0:49.16 2 48:28.41 3:32/M 0:41.18 6 31:05.12 10:02/M 1:39:15.23
4 49 ERIN KARPICH SOUTH WILLIAMSPORT PA 38 30 3 18:27.92 41:00/M 2:47.34 4 52:35.22 3:50/M 0:37.68 5 30:21.83 9:47/M 1:44:49.99
5 62 SHAWNA TUMER 91 39 6 27:28.64 61:02/M 2:29.22 6 57:01.95 4:10/M 1:15.06 3 27:36.54 8:54/M 1:55:51.41
6 64 LAURA BRENNAN TROUT RUN PA 5 33 7 28:49.65 64:02/M 2:27.47 5 54:02.75 3:57/M 1:24.48 7 31:23.99 10:07/M 1:58:08.34
7 69 VERONICA LEPLEY 90 33 5 21:49.38 48:29/M 2:03.83 7 1:19:04.66 5:46/M 0:43.85 4 29:00.79 9:21/M 2:12:42.51
8 73 ALESSANDRA HICKEY ATHENS PA 31 31 8 35:55.42 79:49/M 3:13.29 8 1:25:14.66 6:13/M 1:22.26 8 35:55.83 11:35/M 2:41:41.46
 
Top

Male 40 to 49

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 24 ROB ROHRER ANNVILLE PA 53 46 1 18:45.33 41:40/M 3:01.53 1 42:37.01 3:07/M 0:45.40 2 27:44.32 8:57/M 1:32:53.59
2 37 ROBERT CHAMBERS WILLIAMSPORT PA 9 46 4 22:10.96 49:16/M 2:14.23 2 46:49.65 3:25/M 0:27.92 4 28:49.40 9:18/M 1:40:32.16
3 46 GRANT HELSEL 88 48 2 21:07.13 46:56/M 2:25.48 3 50:10.96 3:40/M 0:44.14 5 29:48.01 9:37/M 1:44:15.72
4 52 BRIAN HORNBERGER MONTOURSVILLE PA 34 43 5 24:44.33 54:58/M 2:26.64 4 51:33.90 3:46/M 1:01.10 1 27:00.51 8:43/M 1:46:46.48
5 55 MITCH STETTER LIBERTY PA 67 46 6 25:30.14 56:40/M 2:08.96 5 51:52.27 3:47/M 0:46.05 3 28:22.41 9:09/M 1:48:39.83
6 61 FRANK SHANK 92 48 3 21:24.82 47:33/M 1:54.15 6 52:58.39 3:52/M 0:47.74 6 38:11.30 12:19/M 1:55:16.40
 
Top

Female 40 to 49

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 31 ERICA TRIMBLE WILLIAMSPORT PA 69 42 4 23:37.46 52:29/M 1:32.06 1 45:30.35 3:19/M 1:00.54 2 25:54.32 8:21/M 1:37:34.73
2 38 TAMMIE CRISTINI WILLIAMSPORT PA 12 49 1 21:46.72 48:22/M 1:19.89 2 47:46.51 3:29/M 0:45.25 4 29:09.38 9:24/M 1:40:47.75
3 42 LISA LYTLE MONTOURSVILLE PA 43 47 2 21:59.13 48:51/M 1:59.81 5 52:11.49 3:49/M 0:28.27 1 25:30.79 8:14/M 1:42:09.49
4 51 HEATHER ROHRER ANNVILLE PA 52 43 3 22:10.16 49:16/M 1:51.60 3 50:45.22 3:42/M 1:24.29 5 30:33.37 9:51/M 1:46:44.64
5 53 TUSHANNA HABALAR WILLIAMSPORT PA 26 42 5 26:06.90 58:00/M 1:27.31 4 51:31.62 3:46/M 0:41.95 3 27:21.44 8:49/M 1:47:09.22
 
Top

Male 50 to 59

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 36 JEFF COOK WILLIAMSPORT PA 11 59 3 21:38.62 48:04/M 1:48.49 2 47:44.27 3:29/M 1:12.88 2 27:49.03 8:58/M 1:40:13.29
2 45 BRIAN RIPPEY READING PA 51 57 1 20:35.13 45:44/M 3:29.08 3 48:17.41 3:31/M 0:56.87 4 30:41.75 9:54/M 1:44:00.24
3 47 JIM CAMPBELL HUGHESVILLE PA 8 55 2 21:18.50 47:20/M 2:28.42 4 50:05.40 3:39/M 0:59.19 3 29:31.10 9:31/M 1:44:22.61
4 56 ROY TULLER MONTOURSVILLE PA 70 58 4 37:18.96 82:53/M 2:49.41 1 44:17.50 3:14/M 1:27.99 1 26:56.56 8:41/M 1:52:50.42
 
Top

Female 50 to 59

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 16 CLAIRE DE BOER HUMMELSTOWN PA 14 56 1 13:20.32 29:38/M 1:22.96 1 44:25.00 3:15/M 1:01.60 1 26:26.34 8:32/M 1:26:36.22
2 50 ANDREA SAPIENTE WILLIAMSPORT PA 56 57 3 21:46.32 48:22/M 1:51.01 2 49:18.29 3:36/M 0:59.89 2 32:37.98 10:31/M 1:46:33.49
3 54 DONNA CLARK CRESCO PA 10 52 2 21:40.63 48:09/M 0:59.30 3 49:48.95 3:38/M 1:11.88 3 34:11.23 11:02/M 1:47:51.99
 
Top

Male 60 and over

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 ROGER LEARN TROY PA 40 60 1 15:44.30 34:58/M 0:57.49 1 42:14.87 3:05/M 0:24.53 1 22:43.03 7:20/M 1:22:04.22
2 17 JEFF RAUFF MONTOURSVILLE PA 50 65 2 18:41.12 41:31/M 1:10.99 2 42:19.26 3:05/M 1:07.62 2 24:12.37 7:48/M 1:27:31.36
3 44 MARK SHIER VICTORIA BC 59 60 4 23:46.57 52:49/M 2:28.79 3 49:03.76 3:35/M 2:26.34 3 25:53.66 8:21/M 1:43:39.12
4 48 FRED JOHNSON ANNVILLE PA 37 64 3 18:57.49 42:07/M 1:39.62 4 54:15.26 3:58/M 1:24.15 4 28:11.24 9:05/M 1:44:27.76
 
Top

Female 60 and Over

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 66 KRISTIN KEEFER MONTOURSVILLE PA 39 62 2 26:05.39 57:58/M 3:13.38 1 59:02.21 4:19/M 1:47.99 1 30:25.78 9:49/M 2:00:34.75
2 68 NADIRE SAPIENTE 94 61 1 25:54.14 57:33/M 2:11.64 2 1:00:21.12 4:24/M 1:54.62 2 37:49.23 12:12/M 2:08:10.75
 

Individual Clydesdale

Top

Male 50 to 59

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 CHRIS BOWEN HARRISBURG PA 84 52 1 36:01.42 80:02/M 2:42.95 1 1:22:43.41 6:02/M 1:29.86 1 41:28.63 13:23/M 2:44:26.27
 

Individual Athena

Top

Female 30 to 39

  Overall     ------------ SWIM ------------ T1 ------------ BIKE ------------ T2 ------------ RUN ------------ Total
Place Place Name City Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 CHRISTINA BOUGHTON COGAN STATION PA 85 34 1 17:35.85 39:04/M 2:07.30 1 1:24:23.57 6:10/M 1:38.59 1 50:26.07 16:16/M 2:36:11.38